Best Buy Questions

This lesson covers:

  1. How to figure out which option is best value if we're given the prices and amounts of 2 options.
  2. E.g. "If one bottle is 1.2L and costs £1.80, while another bottle is 2L and costs £3.20, which is better value?"

A bag of 7 cookies costs £1.54, while a bag of 5 cookies costs £1.20. 


Which bag is better value (lower price per cookie)? 

The bag of 7 cookies 

The bag of 5 cookies 

0

/

1

Orange juice is sold in bottles of two different sizes.

A 1.2 litre bottle of orange juice costs £1.92

A 1.5 litre bottle of orange juice costs £2.55


Which bottle of orange juice is better value? 

1.5 L

1.2 L

0

/

1

Sweet potatoes can be bought either from a farm shop, or a supermarket. Either £6.12 for a 9 kg bag from a farm shop, or £3.20 for a 5 kg bag from a supermarket.


Which bag represents better value? 

5 kg

9 kg

0

/

1

Apples can be bought either in bags of 7 for £2.24, or in bags of 20 for £5.60.


Which bag represents better value? 

20 apple bag

7 apple bag.

0

/

1

Carrots cost £1.50 per 1.2 kg bag at supermarket A, and 90p per 600 g bag at supermarket B. 


Which supermarket offers cheaper carrots?

Supermarket B

Supermarket A

0

/

1