Scaling Up & Down Using Proportions
This lesson covers:
- How to calculate amounts of unknown quantities using proportions
- For example "If 7 bottles of juice cost £4.20, how much will 3 bottles cost?"
Six pens cost 90p in total.
How much will 14 pens cost?
£
|
4 chairs weigh 4.8 kg in total.
How much will 6 chairs weigh?
kg
|
12 plums cost £3.36 in total.
How much will 8 plums cost?
£
|
18 cakes weigh 5.4 kg in total.
How much will 7 cakes weigh? Give your answer in kilograms.
kg
|
14 eggs cost £2.80 in total.
How much will 15 eggs cost?
£
|