Best Buy Questions
This lesson covers:
- How to figure out which option is best value if we're given the prices and amounts of 2 options.
- E.g. "If one bottle is 1.2L and costs £1.80, while another bottle is 2L and costs £3.20, which is better value?"
A bag of 7 cookies costs £1.54, while a bag of 5 cookies costs £1.20.
Which bag is better value (lower price per cookie)?
The bag of 7 cookies
The bag of 5 cookies
|
Orange juice is sold in bottles of two different sizes.
A 1.2 litre bottle of orange juice costs £1.92
A 1.5 litre bottle of orange juice costs £2.55
Which bottle of orange juice is better value?
1.5 L
1.2 L
|
Sweet potatoes can be bought either from a farm shop, or a supermarket. Either £6.12 for a 9 kg bag from a farm shop, or £3.20 for a 5 kg bag from a supermarket.
Which bag represents better value?
9 kg
5 kg
|
Apples can be bought either in bags of 7 for £2.24, or in bags of 20 for £5.60.
Which bag represents better value?
20 apple bag
7 apple bag.
|
Carrots cost £1.50 per 1.2 kg bag at supermarket A, and 90p per 600 g bag at supermarket B.
Which supermarket offers cheaper carrots?
Supermarket A
Supermarket B
|